Дома Your Chef Благи плетенки: Меки и миризливи за вкусна закуска!(рецепт)

Благи плетенки: Меки и миризливи за вкусна закуска!(рецепт)

407
0

Благи плетенки: Меки и миризливи за вкусна закуска!

СОСТОЈКИ:

500 гр (4 чаши) универзално брашно;

250 мл (1 чаша) млако млеко;

2 жолчки;

60 г (¼ чаша) путер, омекнат;

150 г (¾ чаша) шеќер;

8 г (1 лажица) свеж квасец;

За премачкување:

јајца, бел шеќер.

Тесто за најубавите полнети лепчиња (рецепт)

ПОСТАПКА:

  1. Во голем сад изматете го топлото млеко, жолчките, шеќерот и издробениот квасец.
  2. Истурете течности во сад со просеано брашно и месете додека не се формира тестото. Додадете омекнат путер и месете го тестото 10 минути или додека не стане мазно и еластично.
  3. Оставете го тестото на страна 1 час, а потоа истискајте го вишокот воздух и исечете го тестото на 24 еднакви парчиња. Од секое парче формирајте топка. Оставете ги топчињата на страна 15 минути.
  4. Секоја топка обликувајте ја во јаже долго околу 20 см. Земете 3 јажиња заедно за да формираат плетенка и добро спојте ги двата краја на плетенката. Повторете со други топчиња.
  5. Кога ќе се формираат сите плетенки, префрлете ги во подготвен плех и оставете ги настрана 30 минути.
  6. Намачкајте ги плетенките со јајце и обилно посипете ги со бел шеќер.
  7. Печете на 190°C 30 минути.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 10 ФЕВРУАРИ! Овните се одлично расположени, Раковите имаат поволен ден за љубов, а тука доаѓаат парите
Следна објаваВо случај на инфаркт имате 10 секунди да си помогнете!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име