Дома Your Chef БИСКВИТИ СО СИРЕЊЕ – ВКУСНА ДОМАШНА ЗАКУСКА

БИСКВИТИ СО СИРЕЊЕ – ВКУСНА ДОМАШНА ЗАКУСКА

209
0

БИСКВИТИ СО СИРЕЊЕ – ВКУСНА ДОМАШНА ЗАКУСКА

Немате идеи за вечера или ужина на работа? Овие бисквити со сирење се едноставна закуска по која вашето семејство и колегите од работа ќе полудат.

Состојки:

200 гр путер

250 гр брашно

250 гр свежо сирење

1,5 лажички сол

1 јајце

бибер

сусам

тврдо сирење

Полжави со ајвар и сирење (РЕЦЕПТ)

Подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете го листот за печење со хартија за печење.
  2. Во изедначена смеса се замесуваат ренданиот путер, брашното, солта и урдата. Расукајте на набрашнета површина со дебелина од половина до еден сантиметар. Ако тестото е премногу меко, завиткајте го во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер.
  3. Се сече на стапчиња или со тркалезен секач. Потопете го секачот во брашно за да не се залепи и повторете по секои неколку повторувања.
  4. Бисквитите префрлете ги на хартијата за печење.
  5. Се премачкува со изматено јајце и се посипува со сусам и свежо мелен пипер. Ако сакате, посипете ги со рендано тврдо сирење.
  6. Печете 15-20 минути додека не поруменат.
Претходна објаваНадуеност на желудникот
Следна објаваЉУБОВНИ СОВЕТИ ЗА ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ! Раковите треба повеќе да му веруваат на партнерот, а Водолиите да не се преправаат дека се сезнајни!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име