Дома Care and beauty Бидете свежи и одморени: Најдобрите ДОМАШНИ МАСКИ за пределот околу очите

Бидете свежи и одморени: Најдобрите ДОМАШНИ МАСКИ за пределот околу очите

278
0

Бидете свежи и одморени: Најдобрите ДОМАШНИ МАСКИ за пределот околу очите
Сите го имаме ова дома

Секојдневната нега е суштинска рутина во животот на секоја жена.

Областа околу очите е особено чувствителна – овде најпрво се забележуваат знаци на замор и стрес. Со маски, кои можете сами да ги направите во удобноста на вашиот дом, кога ќе имате време за тоа во текот на денот, ќе ги омекнете брчките, ќе ги надминете ќесите под очите и отокот, како и на видливоста на подочниците.

Вака се препорачува да го третирате лицето барем еднаш неделно, а подолу одбравме три маски направени од природни состојки, од кои барем една ќе ви стане омилена.


Ружина вода и краставица

Краставиците се богати со аскорбинска киселина и фитохемикалии кои ја затегнуваат кожата и имаат благотворно дејство.

Измешајте 30 ml ружина вода и половина краставица во блендер.

Исечете го тупферот во форма на полумесечина и натопете ги во добиениот сок, па почекајте 10 минути. Потоа, ставете ги натопените туфери за полумесечина во близина на долната линија на трепките. Оставете ги 10 минути и измијте ги.

Белки, кафе и мед

Кафето во комбинација со протеини од јајца и витамини ја зајакнува и затегнува кожата. Со цел вашата маска да има антиоксидативно дејство, додадете мед.

Измешајте ги белките, кафето и медот околу 1 минута. Со чисти раце или четка, нанесете ја маската околу и под очите. Оставете да делува 10 минути, а потоа измијте се и отстранете го остатокот од маската со памук или влажна крпа. По маската задолжително нанесете хидратантна крема.

Домашна маска за лице: Направена од квасец, лесно и брзо ги отстранува акните и несовршеностите

Камилица

Потребни ви се две кесички чај од камилица кои ќе ги потопите 3 минути во топла вода. Потоа извадете ги кесичките и оставете ги да се изладат на собна температура. Удобно се, легнете и затворете ги очите, а потоа ставете изладени кесички чај на затворените очни капаци и опуштете се 15 минути. На крајот нанесете хранлива крема за лице за блескав изглед и свиленкаста кожа.

Претходна објаваЗа сечиј вкус: печен зеленчук со мелено месо
Следна објаваАлкохолен оцет – најмоќниот сојузник на секоја снаодлива домаќинка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име