Дома Здравје Бананите ги топат масните наслаги и го исфрлаат вишокот вода од телото

Бананите ги топат масните наслаги и го исфрлаат вишокот вода од телото

442
0

Сосема е неоправдано да се каже дека ако сакате да изгубите тежина, треба да избегнувате банани, меѓу другото. Тие се, всушност, главната состојка на диеталните пијалоци кои го забрзуваат метаболизмот и ги раствораат мастите.

Бананите се полни со калиум, кој го отстранува вишокот вода од организмот, дури 450 мг на овошје, а покрај тоа имаат и природни шеќери фруктоза, гликоза и сахароза, кои се одличен извор на енергија за организмот.

Една банана е доволна да го задоволи гладот ​​што инаку би нè натерала да консумираме закуски.
Затоа бананите се користат како основа за диетални пијалоци, кои се придружени со природни растворувачи на маснотии, како спанаќ, лен и бобинки. Тие ни ги даваат потребните минерали, витамини и растителни влакна.

Банана со бобинки се подготвува на следниот начин – една банана е придружена со една лажица бобинки, лажичка мед, лажичка ѓумбир и половина чаша млака вода.

Бананата со спанаќ е одлична за задоволување на гладот ​​поради влакната во двете состојки. Една банана доаѓа со 20 грама свеж спанаќ, половина чаша јогурт, една третина од чаша овесна каша и лажичка мед.

Со пијалок од ленено семе, маснотијата брзо се топи, додадете две лажички ленено семе, две лажички сурутка и една банана. Сите овие пијалоци се подготвуваат во мешалка, лесно и едноставно, а најдобро е да ги консумирате наутро наместо појадок.

Претходна објаваСезонска колач со јагоди
Следна објаваСимптоми кои укажуваат на почетокот на менопаузата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име