Дома Your Chef Бабини коцки со вкус на кафе и ореви (рецепт)

Бабини коцки со вкус на кафе и ореви (рецепт)

353
0

Бабини коцки со вкус на кафе и ореви (рецепт)
Кафето е многу погодно како дел од состојките за колачи бидејќи дава посебен вкус.

Кафето не мора само да има вкус на вашиот омилен пијалок – кафето е многу погодно како дел од состојките за колачи. Дава посебен вкус, како во овој едноставен рецепт.

Компоненти:

Бисквит:

10 лажици брашно

3 лажици мелени ореви

200 гр шеќер во прав

4 жолчки

5 белки

1 прачок за пециво

Се топат во уста, а од една мерка добивате 50 колачи: Рецепт за Орасници со само 4 состојки


Фил:

150 гр маргарин
50 гр шеќер во прав
1 ванилин шеќер
1 жолчка од јајце
5 лажици црно сварено кафе
Јаткасти плодови и зрна кафе за декорација

Подготовка:

Изматете ги жолчките со шеќерот додека не се соединат. Додадете мелени ореви и брашно и измешајте во мазна, еднолична смеса. Посебно измешајте ги белките, кога ќе се стегнат додадете ги во веќе подготвената смеса. На дното на садот за печење се става мрсна хартија и се пече во загреана рерна на 200 степени околу дваесетина минути. Можете да вкусите со чепкалка за заби кога бисквитот е готов.

Фил: Маргаринот малку растопете го и убаво измешајте го со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Додека се меша, во кремот се додава жолчката и пет лажици силно црно кафе. Кога бисквитот ќе се излади, намачкајте го филот и ставете ја тортата во фрижидер еден ден или преку ноќ. За декорација посипете ги коцките со чоколадни трошки или украсете ги со половини од орев и зрна кафе.

Претходна објаваПосле ручекот барате кревет и сè што сакате да направите е да дремнете? Постои супер ЕДНОСТАВНО решение за надминување на поспаноста
Следна објаваЈа бојадисавте косата, но бојата веќе избледе? Овие работи не смеете да ги правите ако ја фарбате косата!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име