Дома Здравје Ајран, вкусниот турски јогурт од три состојки: Зошто е здрав за пиење?

Ајран, вкусниот турски јогурт од три состојки: Зошто е здрав за пиење?

270
0

Ајран, вкусниот турски јогурт од три состојки: Зошто е здрав за пиење?

Ајран е полн со хранливи материи како што се протеини и калциум, бактериите во јогуртот помагаат во лекувањето на стомачни заболувања, а оние кои се на диета го сакаат овој пијалок како одлична алтернатива за друга освежителна храна.


Ајран е најпознатиот млечен напиток со потекло од Турција, се смета за исклучително здрав напиток, особено за одржување на крвниот притисок.

Богатата зачинета храна од Блискиот Исток не е добар пријател за нашиот нежен дигестивен тракт. Затоа, со текот на годините, турскиот народ разви освежителен пијалок кој го поддржува варењето и истовремено делува како пробиотик. Се вика ајран, а ако сеуште не сте го пробале, крајно време е тоа да го промените.

Освен во Турција, ајран на Балканот се пие и кај нас во Македонија,Босна и Херцеговина, Бугарија, каде што го нарекуваат ајран, во Грција, каде што го нарекуваат ајрани и во Албанија, каде што го нарекуваат дхала. Во Западна Европа е популарен во Германија поради турското малцинство, иако се пие и во Русија, но оазата ајран всушност се наоѓа на Блискиот Исток и Централна Азија. Азербејџан, Киргистан, Туркменистан, Либан, Израел, Ирак, Јордан – сите имаат свој Ајран, разликата е главно во терминологијата.

Еве кои се причините зошто треба да го пиете:

Ајран содржи вода, така што ја исполнува препорачаната квота од осум чаши вода што човек треба да ги пие секој ден.
За време на топлиот летен ден, луѓето се потат повеќе и ја губат природната сол што му е потребна на телото. Пиењето ајран го компензира ова и објаснува зошто Турците го сакаат во текот на летото кога дава моментално олеснување.
Ајран е полн со хранливи материи како протеини и калциум; затоа помага за здравјето на коските и забите. Бодибилдерите, на кои им требаат големи количини на протеини, пијат ајран наместо вештачки мешавини.
Бидејќи нема шеќер и има малку маснотии, оние кои се на диета го сакаат овој пијалок, кој е одлична алтернатива за други освежителни слатки.


Ајран, бидејќи го помага варењето, лечи и мамурлак.

Бактериите од јогуртот помагаат во лекувањето на стомачни заболувања како што се запек или дијареа, па многу турски родители им даваат ајран на своите деца кога се жалат на вознемирен стомак.
Така, генерално, на прашањето дали ајранот е здрав, одговорот е убедливо да.

Кефир е одличен за здравјето, дознајте зошто…

Рецепт за турски ајран

За да подготвите ајран, ви треба следново:

кисело млеко
ладна вода
сол (не по вкус, но мора)
Напомена: Наместо кисело млеко, можете да користите и обичен јогурт, но обидете се да најдете што е можно погуст.

Веројатно никој не очекува толку едноставен рецепт, но подготовката е уште полесна, па затоа:

Колку и да ставиш кисело млеко, да речеме дека е пакување од половина литар, додај толку ладна вода. Можете да додадете повеќе или помалку вода по вкус, но започнете со половина и половина. Потоа посолете, што на ајранот му го дава карактеристичниот вкус.

Солта треба да се додаде од 0,5-1 процент. Тоа значи дека доколку планирате да подготвите литар ајран, треба да додадете 5 до 10 грама сол. Со тек на време ќе стекнете навика сами да ја одредувате количината на сол, но без сол во ајран не можете.

Кога ќе ги ставите сите состојки, да речеме, во бокал, тоа е половина работа. Другата половина од работата е мешање. Можете да користите миксер или блендер. Важно е да се создаде пена на ајранот. Ајран можете веднаш да го испиете, но и дополнително да го изладите во фрижидер. Важно е да се промешува пред да се испие. Секако, луѓето кои мораат да внимаваат на внесот на сол од здравствени причини, треба да внимаваат на количината што ја користат за подготовка на овој пијалок.

Претходна објаваПосле крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот…Денес е Свети Јован Крстител
Следна објаваДневен хороскоп за 20 јануари: Бик, здравје многу добро, Скорпија, мирен ден на љубовно поле

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име