Дома Health АРИТМИЈА! Овие 3 симптоми не смеете да ги игнорирате!

АРИТМИЈА! Овие 3 симптоми не смеете да ги игнорирате!

297
0

АРИТМИЈА! Овие 3 симптоми не смеете да ги игнорирате!

Аритмијата е нарушување на срцевиот ритам што се јавува кога има друго нарушување што го спроведува електричниот импулс, предизвикувајќи срцето да чука премногу бавно, премногу брзо или неправилно.

Иако болката во градите се смета за еден од добро познатите предупредувачки знаци на аритмија, постојат и други симптоми кои можат да укажуваат на овој здравствен проблем. Еден од таквите симптоми е тремор на градниот кош. Аритмијата е состојба во која срцето е надвор од својот нормален ритам, кој може да биде привремен или траен. Може да почувствувате пеперутки во срцето или да се чувствувате како срцето да прескокнува. Неопходно е да се обрне внимание на овие симптоми и да се побара лекарска помош доколку се појават.

Внимавајте на срцето секој ден


Срцето прескокнува отчукување
Ако чувствувате дека вашето срце прескокнува, тоа може да значи дека сигналите на вашето тело не пристигнуваат навреме, што предизвикува вашето срце да чука надвор од неговиот нормален ритам. Во овој случај, срцето се собира пред да се наполнат коморите за собирање крв со крв. Тогаш во телото влегува помалку крв од вообичаено.

Губење на здивот
Скратен здив или отежнато дишење е многу често знак дека имате аритмија. Иако понекогаш ќе биде тешко да се објасни симптомот на губење денови, тој всушност вклучува чувство на недостаток на здив, чувство на замор или стегање во градите.

Вртоглавица
Вртоглавица и губење на свеста се исто така знаци на аритмија. Кога срцето не чука правилно, протокот на крв во остатокот од телото се намалува и тоа предизвикува вртоглавица, а многу често и губење на свеста. Овие симптоми се сметаат за сериозни, каде што треба веднаш да одите на лекар.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 19 АПРИЛ! Близнаците денеска ќе бидат привлечни за спротивниот пол, додека Рибите ќе се соочат со повеќе обврски на работа
Следна објава6 начини на кои симптомите на депресија се разликуваат кај жените и мажите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име