Дома Health АНТИЧКИТЕ ГРЦИ ГО СМЕТАЛЕ ЗА ПРОТИОТРОВ Нема нешто што не лечи

АНТИЧКИТЕ ГРЦИ ГО СМЕТАЛЕ ЗА ПРОТИОТРОВ Нема нешто што не лечи

338
0

АНТИЧКИТЕ ГРЦИ ГО СМЕТАЛЕ ЗА ПРОТИОТРОВ Нема нешто што не лечи

Научниците докажаа дека маслото од диво оригано е 337 пати посилно антиоксиданс од зелениот чај, 130 пати посилно од лимонот, 30 пати посилно од лукот.

Старите Грци верувале дека ориганото може да се користи и како противотров. Тие го користеле за лекување на иритација на кожата и инфекции . Верувале и дека кравите кои пасат на полињата со оригано имаат повкусно месо, а земале оригано пред спиење за да сонуваат сакана личност.

Бидејќи ова растение потекнува од медитеранската клима, на ориганото му треба многу сончева светлина и се одгледува во лабава и посува почва. Ова растение не е премногу барано кога станува збор за наводнување. Треба да се полева само кога почвата е целосно сува на допир.

Доколку се засади на отворено, се препорачува пролетно време. Потребно е да се скратат врвовите за 5-7 см, кога растението ќе достигне висина од околу 15 см, за да се поттикне растот на страничните гранки. Цвета од јули до август. Ориганото содржи витамини А и Ц, железо, молибден, селен и калциум.

Тоа е убава декорација во градината како градинарски растение, бидејќи привлекува пеперутки и пчели. Ориганото содржи природни инсектициди, па затоа нема потреба од заштита од штетници.

Како билка, ориганото се користи свежо и сушено во готвењето. Се додава свежо во салати, јадења од месо, дивеч и риба.

Денес е општо познато дека маслото од диво оригано е најсилниот природен антибиотик и дека успешно се бори против повеќе од 25 видови бактерии, а агресивно ги напаѓа габите и вирусите. Научниците докажаа дека маслото од диво оригано е 337 пати посилно антиоксиданс од зелениот чај, 130 пати посилно од лимонот, 30 пати посилно од лукот.
Најмногу се користи во третман на кандида и перзистентни бактериски инфекции со ешерихија. Сепак, покрај благотворното дејство на широк спектар на бактерии и габи, маслото од диво оригано се покажа како ефикасно и во превенција од вирусни заболувања, како силна поддршка за имунолошкиот систем, поради што помага во спречување на стареење и дури и штити од рак.

Примената на ориганото е широка и опфаќа цела палета на здравствени проблеми.Ориганото се користи и како чај за зајакнување, за лекување на болести на органите за варење (особено дијареа) и дишењето, а се користи и надворешно против разни воспаленија на кожата и мукозните мембрани.

Етеричното масло од диво оригано е ефикасно помагало во случаи на инфекции на грлото и устата, ја ублажува кашлицата и ја зголемува одбранбената способност на организмот. Предноста на ова масло е што бактериите не развиваат отпорност како во случајот со класичните лекови на база на антибиотици, па може да се користи без страв дека неговото лековито дејство ќе ослабне.

Претходна објаваЧаеви против стрес и анксиозност
Следна објаваСПАС ЗА КОЛЕНА Облоги од две состојки од кујната ќе ви ја ублажи болката во зглобовите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име