Дома Health АНТИЧКА ТАЈНА НА ГРЦИТЕ: Измешајте ги овие две состојки и ќе решите...

АНТИЧКА ТАЈНА НА ГРЦИТЕ: Измешајте ги овие две состојки и ќе решите многу здравствени проблеми

425
0

АНТИЧКА ТАЈНА НА ГРЦИТЕ: Измешајте ги овие две состојки и ќе решите многу здравствени проблеми

Сите знаеме дека здравјето доаѓа од устата, но понекогаш не мора да трчаме во аптека и да се складираме со суплементи и вештачки витамини при првиот знак на настинка.


Старите Грци одамна ја знаеле тајната на доброто здравје и зачуваниот имунитет. Тоа е лековита мешавина од две едноставни состојки: вистински домашен мед и паста од таани, односно паста од сусам,

Потрудете се, доколку имате можност да најдете вистински домашен мед, а за бронхит најдобар е стариот добар шумски мед, со малку појака арома и интензитет. Додека багремот е можеби најзастапен на нашите простори токму поради неговата едноставна, пријатна арома, која ја сакаат и децата.

Стар монголски лек против болки во грлото и кашлица: Помага во рок од 4 часа

Таанот лесно се прави, но можете да го купите и во продавниците за здрава храна. Ако одлучите сами да го направите, напечете 200гр сусам за подобар вкус, а можете да го користите и сиров ако тоа повеќе ви одговара. Можете да го посолете малку по вкус. Ставете го во блендер и додадете маслиново масло колку да се меле сусамот во фина паста.

Таанот е одличен извор на витамини и пожелно е да се консумира за појадок, бидејќи поради неговата поголема калорична вредност не се препорачува за вечера.

Дали знаевте дека дури и во Хомеровата „Илијада“ се споменува оваа моќна мешавина? Ако го консумирате редовно, по можност наутро пред појадок, брзо ќе забележите здравствени придобивки како што се повеќе енергија, намалена анксиозност, подобра циркулација, намален замор, подобар сон и дефинитивно ќе бидете поодморени, а токсините полека ќе го напуштат вашето тело.

Измешајте еднакви количини мед и таан, по можност во тегла што ја чувате во фрижидер. Консумирајте една до две лажички дневно и ќе забележите здравствени резултати.

Претходна објаваКинеската медицина не ПРЕДУПРЕДУВА: Емоции и како тие влијаат на нашето здравје
Следна објаваБорба против надуеност

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име