Дома Здравје Анемија: Откријте дали сте анемични

Анемија: Откријте дали сте анемични

585
0

Анемијата е болест која вклучува намален број на црвени крвни зрнца, низок хемоглобин (Hgb) и/или маса на црвени крвни зрнца (Hct), што предизвикува мозокот, срцето, мускулите и другите делови од телото да не добиваат доволно кислород.

Анемијата може да биде предизвикана од тешко крварење, недостаток на фолна киселина или витамин Б12, нарушувања на созревањето на еритроцитите и зголемено или забрзано разградување на црвените крвни зрнца.

Сепак, најчеста причина за анемија е недостатокот на железо, што доведува до таканаречена сидеропенична анемија.

Оваа болест понекогаш се развива и покрај правилната исхрана, бидејќи телото поради некоја друга болест или употребата на одредени лекови не може да апсорбира доволно железо.

Многу трудници страдаат од анемија, бидејќи го игнорираат фактот дека на нивниот организам му треба поголема количина од овој минерал.

Анемијата се карактеризира со чести главоболки, повремено задушување поради недостаток на воздух, губење на концентрација, замор и срцева аритмија. Лицето и мукозните мембрани стануваат бледи, ноктите се кршливи и се јавува преосетливост на инфекции.

Бебињата и малите деца со анемија го губат апетитот, не можат долго да одржуваат концентрација, подоцна одат или зборуваат, заостануваат во развојот. Многу е важно да се консултирате со лекар веднаш штом ќе се посомневате во анемија, а терапијата ја препишува исклучиво специјалист, бидејќи неконтролираното внесување на железо може да предизвика сериозно оштетување на црниот дроб.

Претходна објаваЕдноставни совети за подобра циркулација
Следна објаваШто предизвикува херпес?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име