Дома Здравје АЛКОХОЛ ИЛИ АНТИБИОТИЦИ? Дали е безбедно да ги комбинирате?!

АЛКОХОЛ ИЛИ АНТИБИОТИЦИ? Дали е безбедно да ги комбинирате?!

218
0


Дали сакате да одите на забава каде што ќе има алкохол и треба да пиете антибиотици? Ви го носиме одговорот на прашањето дали можете да комбинирате пијалок со лек!


Често се дискутира за влијанието на алкохолот врз антибиотиците,и често се поставува прашањето дали има негативни ефекти врз нашето здравје кога алкохолот се меша со лекови?

Факт е дека одредени антибиотици во комбинација со антибиотик може да доведат до несакани последици, од друга страна алкохолот воопшто не реагира на некои антибиотици. Метронидазол или тидидазол може да предизвикаат сериозни промени во вашето тело, како што се болка во градите, зголемено или неправилно чукање на срцето или повраќање, додека некои други антибиотици, чии кутии содржат предупредување дека можат да предизвикаат гадење или вртоглавица, кога се комбинираат со алкохол ги зголемуваат шансите за ова.

Алкохолот доведува до дехидрација, поради што често се среќаваат проблеми при истовремено земање антибиотици и силни пијалоци, но одредени антибиотици, како што е амоксицилинот, нема да ви пречат ако излезете на забава.

Како што пренесува британски Сан, истакнуваат од здравствената организација:

  • Можете да пиете алкохол додека го земате лекот.

Ако не сте сигурни дали можете да пиете пијачка со пријателите додека земате антибиотици, разговарајте со вашиот лекар.

Претходна објаваКардиолог открива: Им ги забранив овие работи на луѓето
Следна објаваКолку подолго стои, толку е повкусна: Наједноставниот рецепт за баклава, стар повеќе од 100 години

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име