Дома Life Алкохолен оцет – најмоќниот сојузник на секоја снаодлива домаќинка

Алкохолен оцет – најмоќниот сојузник на секоја снаодлива домаќинка

597
0

Алкохолен оцет – најмоќниот сојузник на секоја снаодлива домаќинка
Секоја куќа го има, но сигурно има некоја намена за која досега не сте слушнале

Евтина храна која веројатно секоја домаќинка ја има во својот дом крие несомнени можности за примена за кои веројатно никогаш не сте слушнале. Ви предлагаме некои од нив.

Вратете го сребрениот сјај
Измешајте ги сода бикарбоната, морската сол, оцетот и водата за бричење. Користете ја оваа смеса за да го полирате валканото сребро до висок сјај.

Вински оцет дел од народната медицина

Блескави прозорци
Измешајте една мерка алкохолен (бел) оцет со една мерка топла вода. Едноставно полирајте го стаклото на прозорците со овој раствор.

Обезмастена печка
Направете паста од сода бикарбона и вода и намачкајте ја на внатрешната страна на подмачканата рерна. Откако ќе отстои 12 часа, посипете го со оцет и избришете ја маснотијата што се одвои.

Отстранете ги дамките од тепихот
Измешајте оцет и вода во сооднос пола и пол и почнете да ја отстранувате дамката од тепихот.

Дамки од мастило
Уништена нова кошула? Во необична комбинација со млеко, оцетот може да се ослободи од таа грозоморна дамка.

Извадете го изгорениот дел од тавата
Мешавина од оцет и сода бикарбона треба да го врати животот на омилената изгорена тава.

Претходна објаваБидете свежи и одморени: Најдобрите ДОМАШНИ МАСКИ за пределот околу очите
Следна објаваВнимавајте – зимата го „стега“ срцето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име