Дома Здравје Активност која носи долг живот и добро здравје

Активност која носи долг живот и добро здравје

397
0

Има многу причини за пешачење, но доколку ви треба мотивација, доволно е да размислите за петте најважни.

Прошетката е едноставна и евтина

Не е потребна специјална опрема, без постава, никаква можност. Затоа, излезете и прошетајте во блискиот парк бидејќи надвор е прекрасно време. Ќе се чувствувате подобро, а ви предлагаме да одморите од работа (најмалку 10 минути) за да прошетате. Зошто е добро? Погледнете ги следните четири причини.

Одлично е за срцето

Ако пешачите 30 минути во текот на денот, веќе значително сте му помогнале на срцето да работи. Жените кои одат побрзо, околу 6,4 километри на час, и така најмалку три часа неделно, имаат исти придобивки за срцето како и жените кои напорно вежбаат час и половина во текот на неделата.

Одење го намалува ризикот од некои тумори

Постојат докази дека пешачењето и другите умерени активности го намалуваат ризикот од рак. Жените кои вежбаат по менопаузата имаат 30 отсто помал ризик од развој на рак на дојка. Припадничките на понежниот пол, кои биле активни во текот на животот, имале 42 отсто помал ризик да се разболат од оние кои живееле во седентарен стил.

Го зајакнува имунитетот

Ако воопшто не вежбате, се зголемува ризикот од бактериски и вирусни инфекции, но прекумерната активност го оштетува имунитетот. Совршен компромис е умерена активност како пешачење, затоа носете удобни чевли и упатете се во парк!

Одлично е за мозокот и психата

Сепак, јасно е дека физичката активност го подига расположението, а лекарите ја препорачуваат за депресивни состојби. Пешачењето е одлично за ублажување на стресот бидејќи влијае на нашето здравје многу подобро од еден земен седатив.

Претходна објаваДва чаеви кои помагаат при кашлица, грип и настинка
Следна објаваПрепознајте ги симптомите на дехидрација

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име