Дома Psychological advice Ако чувствувате дека сте лути, ова е она што треба да го...

Ако чувствувате дека сте лути, ова е она што треба да го направите

278
0

Ако чувствувате дека сте лути, ова е она што треба да го направите
Обидете се да ги замените негативните, лути мисли со позитивни и рационални

Лутината е една од оние силни емоции кои сите ги доживуваме, некои почесто или поретко од другите, а различни нешта не провоцираат и нервираат. Ако чувствувате дека се лутите, што треба да направите?

Кажете си да се смирите – Полека повторувајте си нежни фрази како „полека“, „залади“ или што и да е за тебе.

Присилете се да ја напуштите ситуацијата – Одвојте време, заминете и избегнувајте да се враќате прерано. Прошетај.

Користете визуелизација за да се смирите – Затворете ги очите и замислете се на вашето омилено место.

Бројте до 10 (или 50…) – Ако се чувствувате дека ќе направите или ќе кажете нешто лошо, бројте. Тоа е брз и лесен начин ментално да се одвоите од ситуацијата.

Дали сте жртва на сопствениот ум? Еве 5 практични совети за справување со бескорисни мисли

Забавете и фокусирајте се на дишењето – Свесното дишење вклучува бавно, длабоко вдишување преку носот и бавно издишување преку устата.

Телефонирајте пријател – Дали имате пријател или член на семејството кој може да ве слуша и да ве смири?

Обидете се да ги замените негативните, лути мисли со позитивни и рационални.

Претходна објаваСНИКЕРС ТОРТА без печење – ПОСНА И МРСНА ВЕРЗИЈА Совршена комбинација од чоколадо, карамела и кикирики(ВИДЕО)
Следна објаваМултиплекс склероза – што треба да знаете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име