Дома Здравје Ако страдате од болки во зглобовите, една храна и мали промени во...

Ако страдате од болки во зглобовите, една храна и мали промени во вашата дневна рутина би можеле да ви помогнат

1072
0

Болката во зглобовите може да биде многу непријатна состојба, но за среќа постојат начини да си помогнете.

Според Центарот за превенција и контрола на болести, голем број луѓе боледуваат од болки во зглобовите, а се чини дека тој број само ќе расте.

Научниците проценуваат дека до 2040 година, конечниот број на сите Американци кои страдаат од болни зглобови ќе се зголеми за 49 отсто, а 78 милиони луѓе ќе страдаат поради ограничувањата во секојдневниот живот. Доколку имате хронична болест која предизвикува болки во зглобовите, важно е да преземете одредени мерки за да ја ублажите оваа состојба и да спречите да ве контролира. Еве неколку едноставни стратегии за ублажување на симптомите.

ЗА ПОЧЕТОК, ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР – И ДОБРО СЛЕДЕТЕ ГИ СОВЕТИТЕ

Можеби ќе ве привлече идејата сами да започнете со третман, но сепак е важно прво да го посетите вашиот лекар, советува д-р Анка Асканасе, директор на Центарот за Лупус на Универзитетот Колумбија. Вашиот општ лекар може да ја дознае причината за вашата болка и да ве испрати на дополнителни прегледи кај ревматолог.

„Пациентите треба да знаат дека е важно да разговараат со лекар и да бидат отворени за опции за третман, а тие вклучуваат вежбање и физикална терапија , а токму овие чекори се патот кон постигнување на целта, а тоа е живот без болка, “, додава докторот.

КОНТРОЛИРАЈТЕ ГО ВОСПАЛЕНИЕТО

Постои врска помеѓу воспалението и некои состојби кои предизвикуваат болки во зглобовите, така што кога станува збор за ревматоиден артритис целта е да се третира воспалението, објасни д-р Асканаза, но додаде дека методите за контрола на болката често се додаток на терапијата која ги контролира воспалителните процеси.

Следењето на диета која се состои од храна која има антиинфламаторно дејство е исто така добар начин за контролирање на симптомите, а тие вклучуваат риба, зеленчук, овошје, млечни производи и цели зрна.

КОРИСТЕТЕ КРЕМИ КОИ ЌЕ ЈА УБЛАЖАТ БОЛКАТА

Ако болките во зглобовите се појавуваат повеќе во близина на површината на кожата, може да најдете олеснување во некои креми кои имаат активни состојки кои обезбедуваат чувство на ладење или затоплување.

ЗАГРЕЈТЕ (ИЛИ РАЗЛАДЕТЕ)

Во зависност од состојбата што ја предизвикува болката во зглобовите, загревањето или ладењето може да ги олесни симптомите. Ако ве болат зглобовите, обидете се да ставите нешто топло на нив или можете само да легнете во када полна со топла вода. Ова се евтини и многу ефикасни начини за ублажување на вашата состојба, особено ако страдате од вкочанети зглобови.

СПИЈТЕ ДОБРО

Веќе не е спорно колку и на кој начин квалитетниот сон влијае на целокупното здравје, а недостатокот на сон може да предизвика големи проблеми со сонот. Но, за луѓето кои имаат хронична болка во зглобовите, добар ноќен одмор, но тоа е полесно да се каже отколку да се направи кога станува збор за луѓе со хронична болка во зглобовите.

Најдобро е да се подготвите пред спиење, да уживате во топла бања, можете навреме да ги исклучите сите светла и да ја разладите просторијата во која спиете.

ЈАДЕТЕ КУРКУМА

Според извештајот на Американскиот ботанички совет, овој зачин може да ја намали болката. Содржи фитохемиски куркумин , кој се покажа како одлична помош во лекувањето на разни болести. Во студијата, испитаниците кои земале куркума имале подобри физички резултати и имале 58 отсто помалку болки во зглобовите, кои не биле толку вкочанети. Подеднакво, тие имале 63 отсто помали шанси да земаат аналгетици.

Претходна објаваСимптоми кои откриваат дека нешто не е во ред со тироидната жлезда
Следна објаваНајчести видови на артритис – жените се повеќе склони кон една форма, а мажите на друга форма

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име