Дома Здравје Ако се сомневате дека имате недостаток на магнезиум, веднаш проверете дали ги...

Ако се сомневате дека имате недостаток на магнезиум, веднаш проверете дали ги имате овие симптоми

694
0

Магнезиумот е минерал кој е клучен за функционирањето на нашето тело. Се наоѓа во коските, меките ткива и клетките и игра улога во преку 300 ензимски системи одговорни за сè.

Бидејќи овој минерал е одговорен за многу телесни функции, недостатокот на магнезиум може да биде штетен за вашето здравје.

Причини за недостаток на магнезиум

Недостатокот на магнезиум не е вообичаен, но се случува. Се проценува дека 2,5 до 15 проценти од општата популација има хипомагнеземија, или ниски нивоа на магнезиум во крвта, а постојат неколку можни причини за недостаток на магнезиум, имено:

Долготрајно прекумерно консумирање алкохол: Честото пиење алкохол може да го поттикне вашето тело да лачи повеќе магнезиум отколку што му е потребно.

Болести на дигестивниот систем: Одредени болести на дигестивниот систем, како што се целијачна болест или синдром на нервозно дебело црево (IBD), доведуваат до хронична дијареа и ја попречуваат способноста на телото да апсорбира хранливи материи.

Возраст: Според студија од 2008 година објавена во списанието Magnesium Research, само стареењето е фактор на ризик за недостаток на магнезиум. Всушност, луѓето со најголем ризик од недостаток на магнезиум се постарите лица и луѓето кои се критично болни.

Како што старееме, на телото му е сè потешко да ги апсорбира магнезиумот и другите хранливи материи, поради промените во стомачната киселина. Постарите возрасни лица исто така имаат поголема веројатност да земаат лекови кои може да ја попречат апсорпцијата на магнезиум.

Дијабетес тип 2: Дијабетесот, особено тип 2, е исто така фактор на ризик. Луѓето со тип 2 имаат отпорност на инсулин, што ги прави поверојатно да минат прекумерни количини на магнезиум преку урината.

Симптоми на недостаток на магнезиум:

Рани знаци:

Губење на апетит,

Гадење,

Повраќање,

Замор,

Слабост,

Напреден недостаток на магнезиум:

Замор или пецкање,

Мускулни контракции и грчеви,

Напади,

Промена на личноста,

Абнормално чукање на срцето,

Коронарни грчеви (срцеви грчеви).

Претходна објава12 знаци кои може да укажуваат на проблеми со бубрезите
Следна објаваОваа храна не треба да ја јадете после 16 часот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име