Дома Нега и убавина АКО МИСЛЕВТЕ ДЕКА КОСАТА ОПАЃА ПОРАДИ СТАРОСТА ГРЕШКА СТЕ

АКО МИСЛЕВТЕ ДЕКА КОСАТА ОПАЃА ПОРАДИ СТАРОСТА ГРЕШКА СТЕ

454
0

ОВА Е ВИСТИНАТА КОЈА ЌЕ ГИ ПОТРЕСЕ СИТЕ
Промената на вашата исхрана е првиот чекор

Мажите кои консумираат одредени пијалоци може да доживеат поголем ризик од губење на косата , открија експертите. Лекарите откриле дека опаѓањето на косата е за 30 отсто почеста кај оние кои редовно пиеле енергетски пијалоци и засладени кафе и чај.


Експертите од Универзитетот Цингху во Пекинг во една студија откриле дека мажите кои пијат повеќе од еден засладен пијалок дневно имаат 42 отсто поголеми шанси да страдаат од губење на косата во споредба со оние кои не ги консумирале тие пијалоци.
Во просек, мажите кои пријавиле губење на косата пиеле 12 пијалоци засладени со шеќер неделно. Исто така, истражувачите ги набљудувале навиките на повеќе од 1.000 Кинези на возраст меѓу 18 и 45 години во период од четири месеци.

За тоа време, тие морале да ги пријават своите навики во исхраната, како и историјата на нивното ментално здравје . Меѓутоа, истражувањето не ги проучувало само пијалоците.

Утврдено е и дека мажите кои консумираат повеќе брза храна и јадат помалку зеленчук имаат поголема веројатност да ќелават. Тие исто така изјавија дека анксиозноста исто така го зголемува ризикот. Како решение, експертите претходно изјавија дека здравата исхрана е клучна за бујна коса и спречување на опаѓање на косата.

Тие вклучуваат нечисти протеини, добри јаглехидрати и масти, витамини и минерали, но не постои единствена храна за коса. Недостатоците во исхраната и неуспешната диета се честа причина за слабеење и опаѓање на косата, објаснуваат експертите.

Претходна објава6 СИМПТОМИ КОИ УКАЖУВААТ КАТАРАКТА: Заматениот вид е прв меѓу нив, а стареењето има силно влијание
Следна објаваПроблем кој повеќе го забрзува стареењето отколку пушењето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име