Дома Здравје Ако имате висок крвен притисок, не треба да ги јадете овие намирници

Ако имате висок крвен притисок, не треба да ги јадете овие намирници

1068
0

Ако неодамна ви е дијагностициран висок крвен притисок, јасно е дека сакате да направите се што можете за да се вратите во нормала.

Сепак, на почетокот на сите им е тешко да се откаже од исхраната на која е навикнат. Затоа ви претставуваме храна која може да биде замена за шеќери и други производи кои го влошуваат вашето здравје. Во следниот дел од текстот ќе се уверите дека можете да ја надминете лошата состојба на организмот и да уживате во здрава исхрана!

Избегнувајте ги, изберете зачини брз додаден сол

Кога велиме зачини, не мислиме само на лути зачини, изберете зачини кои ни доаѓаат од Индија, како што се кари, куркума, коријандер, цимет…
Важно е да се изберат оние кои не содржат сол. Тие ќе и дадат вкус на вашата храна, благодарение на нив можете да направите посебни здрави оброци со неутрален вкус, а нема да користите сол што го зголемува крвниот притисок.

Алтернатива на шеќерот

Избегнувајте сокови и конзервирано овошје кои имаат голема количина шеќер во себе. Доколку сте навикнати да го засладувате кафето, користете алтернативен шеќер кој е во гранули и кој можете да го купите во аптека. Ќе бидете витални и високиот крвен притисок нема да ви го расипе денот, а ќе уживате во омилениот напиток.Можете да користите засладувачи како стевиа, сируп од агава, кокос шеќер.

Алкохолот го зголемува крвниот притисок

Луѓето кои се борат со хипертензија треба да избегнуваат алкохолни пијалоци за да го одржат доброто здравје. Бидејќи треба да избегнувате да купувате сокови кои содржат голема количина шеќер, најдобро е да го исцедите овошјето. Во посебни ситуации можете да побарате овошен коктел, но нагласите дека не му додаваат шеќер!

Кофеинот

Лекарите повторно нагласуваат дека кофеинот ги стеснува крвните садови и е штетен доколку не сте умерени. Пијте по една шолја кафе дневно, а попладне изберете чаеви или кафе без кофеин. Треба да бидете внимателни и со чаевите, бидејќи црниот и зелениот чај содржат кофеин. Ако веќе сте испиле кафе наутро, изберете чај од камилица или мешавина од билки. Ќе има смирувачки ефект и ќе го зајакне вашето тело.

Контролирајте го внесот на црвено месо

Месото е составен дел од исхраната, но треба да се базира на пилешко, морска храна и риба. Не се препорачува големо количество црвено месо, потешко се вари и може да го зголеми крвниот притисок. Ако уживате во говедско месо, контролирајте го внесот и не јадете го повеќе од еднаш неделно.

Многу е важно вашата исхрана да биде неурамнотежена и да јадете доволно овошје и зеленчук, генерално здрава храна и да избегнувате штетни и масни состојки. Доколку не сте сигурни дали вашата исхрана е правилна, најдобро е да се консултирате со нутриционист кој ќе направи план за исхрана, кој исто така ќе биде дизајниран да го намали високиот крвен притисок.

Претходна објаваШто се случува во телото од маслиновото масло
Следна објаваЗошто некои луѓе не се заразуваат со корона?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име