Дома Health Ако го имате овој СИМПТОМ, проверете ја вашата крвна слика

Ако го имате овој СИМПТОМ, проверете ја вашата крвна слика

647
0

Ако го имате овој СИМПТОМ, проверете ја вашата крвна слика

Анемија или анемија е состојба кога телото нема доволно здрави црвени крвни зрнца (еритроцити) за да го пренесе кислородот до сите ткива.

Може да се појави поради недостаток на железо и витамин Б12 и/или фолна киселина.
Витаминот Б12 е исклучително важен за здравјето бидејќи поддржува некои основни процеси во нашето тело. Затоа, не е ни чудо што неговиот недостаток може да предизвика бројни проблеми.

Истражувањата покажаа дека еден показател за недостаток на овој витамин е видлив во 86 проценти од случаите

Витаминот Б12 има многу важни улоги во телото, од кои некои вклучуваат помагање за производство на црвени крвни зрнца, поддршка на нервниот систем и борба против замор.

Ниското ниво на овој витамин ги поткопува овие процеси, што со себе носи одредени последици. Еден од главните знаци за недостаток на овој витамин во нашето тело е заморот. Долгорочен замор кој не попушта колку и да го одморате телото. Посебно може да стане поизразен наутро, кога ќе се разбудите по добар сон и набрзо ќе сфатите дека сте сè уште уморни.

Студијата на илјада пациенти во Англија, објавена во British Journal of Nursing, покажала дека пациентите на кои им е дијагностициран недостаток на Б12 имале широки варијации во симптомите. Но, овој симптом е поприсутен од сите други.

Според податоците од истражувањето, 96 отсто од испитаниците пријавиле „невообичаен замор“, додека 86 отсто рекле дека „се будат уморни“.

Го смирува СРЦЕТО и ја решава НЕСОНИЦАТА

Други показатели вклучуваат глоситис – воспаление на јазикот, губење на косата, рани во устата или заматен вид. Симптомите на недостаток на Б12, се разбира, не треба да се игнорираат. Иако многу симптоми може да се решат со земање, доколку не го направиме тоа навреме, некои проблеми можат да бидат трајни.

Како да добиете витамин Б12 по природен пат?

Најбогатите извори на Б12 се наоѓаат во изворите на животинска храна, како што се месото, црниот дроб, рибата, школките, а потоа во млекото и млечните производи и јајцата.

Постојат и растителни извори на витамин Б12, кои вклучуваат екстракт од квасец, збогатено растително млеко и житарки кои најчесто се јадат за појадок.

Претходна објаваГо смирува СРЦЕТО и ја решава НЕСОНИЦАТА
Следна објаваАко ве чешаат пазувите, тоа може да биде знак за ТЕШКА БОЛЕСТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име