Дома Health Ако го забележите ова на вашата кожа, можеби имате дијабетес

Ако го забележите ова на вашата кожа, можеби имате дијабетес

626
0

Ако го забележите ова на вашата кожа, можеби имате дијабетес
Сериозна состојба која се јавува кога нивото на гликоза во вашето тело е превисоко

Луѓето со кожни брадавици имаат поголема веројатност да страдаат од дијабетес тип 2 .

Дијабетесот е сериозна состојба која се јавува кога нивото на гликоза во вашето тело е превисоко.

Турските истражувачи открија дека луѓето со кожни брадавици имаат поголема веројатност да развијат дијабетес тип 2.

Експертите исто така посочуваат дека луѓето кои ќе најдат барем еден мал израсток на кожата, како што се брадавици и други израстоци, треба да се тестираат за висок крвен притисок.

Два симптоми на дијабетес кои се забележуваат кога одите во тоалет


Постојат два вида, главната разлика е во тоа што типот 1 е наследен, а типот 2 во повеќето случаи е поврзан со изборот на животниот стил.

Сепак, и двете се сериозни и може да доведат до неколку здравствени компликации, вклучувајќи откажување на бубрезите, оштетување на нервите и заболување на непцата.

Што друго може да укаже на дијабетес?
Овластениот хемичар Брус Грин рече дека постојат шест клучни предупредувачки знаци за кои треба да се внимава:

  • жолти или кафени дамки или испакнатини
  • потемен дел од кожата кој е кадифеен, особено околу вратот и пазувите
  • тврди задебелени дамки на кожата – особено на прстите на рацете и нозете
  • ненадејна појава на плускавци или групи на плускавци
  • дамки на кожата – мали и едвај забележливи вдлабнатини на кожата
  • екстремно суви чешачки дамки на кожата, особено на рацете, нозете, лактите и стапалата.

Посетете лекар ако чувствувате голема жед и уринирате почесто од вообичаено.

Жед и често мокрење
Националната здравствена служба (NHS) препорачува да посетите лекар ако чувствувате голема жед и уринирате почесто од вообичаено, особено ноќе.

Други клучни знаци на дијабетес вклучуваат чувство на многу умор, губење на тежината, губење на мускулната маса и заматен вид.

Кога станува збор за вашата кожа, NHS вели дека чешањето околу пенисот или вагината и исекотини или рани кои бавно зараснуваат се исто така вообичаени знаци дека треба да побарате лекарска помош, пишува TheSun.

Претходна објаваИмате проблем со ЗАПЕК? 6 НАМИРНИЦИ сигурно ќе ви помогнат да се ослободите од оваа непријатност
Следна објаваШто е РЕВМАТИЗАМ и како се лекува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име