Дома Health Ако ви тече носот крв, направете една работа и веднаш ќе престане

Ако ви тече носот крв, направете една работа и веднаш ќе престане

505
0

Ако ви тече носот крв, направете една работа и веднаш ќе престане

Ако крварењето од носот е често, посетете лекар.

Крварењето од носот често се јавува како резултат на промена на крвниот притисок, а најчесто е ненадејно.

Кои се првите симптоми на висок крвен притисок?

Сите знаеме за методот каде што треба да ја кренеме левата рака и да ја наслониме главата назад. Сепак, треба да бидете многу внимателни доколку крварењето воопшто не престане, бидејќи тогаш најчесто е потребна интервенција на лекар.

Потребно е да се смирите, или да се смири личноста на која тоа му се случува, правилната седечка положба е со спуштена глава. Важно е да дишете мирно, да не паничите. Првото нешто што треба да направите, во оваа положба, е малку да го притиснете коренот на носот. Откако ќе престане крварењето малку, содржината на згрутчувањето на крвта треба да се издува од носот, доколку лицето е во можност. После тоа, ако крварењето е помалку интензивно, добро е да се вдишува и издишува неколку пати низ носот.

За да се стабилизира притисокот, важно е после ова да не се прават нагли движења со главата, а добро би било да останете уште малку во седечка положба.

Доколку крварењето не може да се запре, добро е да се стави газа или памучна вата и да се упатите на лекар.

Претходна објаваДали имате проблеми со празнење на цревата? Променете го начинот на кој седите во тоалетот
Следна објаваСтар монголски лек против болки во грлото и кашлица: Помага во рок од 4 часа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име