Дома Health Ако ви недостасува витамин Б12: Вашето срце прескокнува, чувствувате ладно…

Ако ви недостасува витамин Б12: Вашето срце прескокнува, чувствувате ладно…

857
0

Ако ви недостасува витамин Б12: Вашето срце прескокнува, чувствувате ладно…
Најсериозната состојба поврзана со недостаток на витамин Б12 е мегалобластната анемија


Витаминот Б12, исто така наречен кобаламин, е витамин растворлив во вода кој природно е присутен во храната како риба, месо, јајца, млеко и млечни производи. Неговата клучна улога е да не заштити од анемија, главниот виновник за чувството на замор и слабост, односно да му обезбеди на телото доволно црвени крвни зрнца кои успешно ќе транспортираат кислород низ телото.

Симптомите на недостаток на витамин Б12 вклучуваат: општа вкочанетост на телото, мускулна слабост, вкочанетост на мускулите, грчеви, замор, низок крвен притисок, чести промени на расположението, проблеми со меморијата и концентрацијата.

Може ли само еден витамин да спречи деменција?

Најсериозната состојба поврзана со недостаток на витамин Б12 е мегалобластната анемија. Тоа е хронична состојба во која коскената срцевина произведува преголеми, незрели крвни клетки. Како резултат на тоа, телото нема доволно здрави црвени крвни зрнца за да носи кислород.

Овој витамин е клучен за здравјето бидејќи учествува во различни метаболички и синтетички процеси, а го добиваме од храна од животинско потекло. Како што се наоѓа во достапните производи, недостатокот на овој витамин не е вообичаен феномен, но има ранливи групи, како што се вегетаријанците, веганите и оние кои страдаат од анемија.

Еве како да препознаете дека на вашето тело му недостасува овој витамин:

Вкочанетост

Дали чувствувате „трнење“ во рацете, нозете и стапалата? Недостатокот на витамин Б12 може да го оштети тенок слој кој ги штити нервите. Болестите како целијачна болест или Кронова болест можат да влијаат на помалото искористување на овој витамин во телото.

Ладно ти е

Без доволно витамин Б12, може да ви недостигаат доволно црвени крвни зрнца за да носат кислород низ крвта. Ова може да направи да се чувствувате како да имате треска.

Мозочна магла

Недостатокот на овој витамин може да доведе до депресија, конфузија, проблеми со меморијата и деменција.

Мазен јазик

Ситните испакнатини на јазикот, наречени папили, полека исчезнуваат, правејќи го јазикот да изгледа стаклено мазен. Причина може да бидат инфекции, лекови и други состојби, но и недостаток на витамин Б12.

Аритмии

Аритмиите значат „прескокнување“ на срцето, а причината може да биде недостатокот на овој витамин. Витаминот Б12 можете да го добиете од риба, месо и јајца.

Ако се сомневате дека имате недостаток на витамин Б12, разговарајте со вашиот лекар. Некогаш недостатокот може да се открие со анализа на крвта, но можеби ќе бидат потребни дополнителни тестови.

Претходна објаваДневен хороскоп за ЧЕТВРТОК 9 ФЕВРУАРИ! Овните ги очекува добра заработка, Скорпиите се соочуваат со неверство, а што следува за Рибите!
Следна објаваНевен прави чуда за кожата, крвта и крвниот притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име